REZERVASYON
444 0 280

Flora ve Fauna

Belek’in sembollerinden Peçeli Baykuş’un (Tyto Alba) da aralarında bulunduğu 100’den fazla kuş türü 75 dönümlük bir alana yayılan Letoonia Golf Resort’un doğal konukları arasında yer alıyor.

Nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan Caretta-Caretta su kaplumbağalarının Akdeniz’deki en önemli ikinci yumurtlama bölgesi Belek sahilleridir.

1 metreye kadar büyüyebilen Caretta-Caretta’lar, balıklar, kabuklular ve özellikle denizanaları gibi su canlıları ile beslenir.

Yumurtlama dönemleri haricinde karaya hiç çıkmayan Caretta-Caretta’ların bacakları milyonlarca yıldır geçirdikleri evrimle yüzmeye yarayacak biçimde kürek biçimini almıştır. Oksijeni su yüzeyinde havadan almalarına rağmen uzun süre su altında kalabilirler. Yumurtalarını gece kumsallara açtıkları çukurlara gömen Caretta-Caretta’lar, bir defasında 100 civarında yumurta bırakabilir. (162 sayısı bu zamana kadar tespit edilen en fazla yumurta bırakma sayısı olarak not edilmiştir) Yavrular iki aylık kuluçka döneminden sonra gece vakti yumurtadan çıkarak yırtıcı hayvanlara av olmamak için denize hızla ulaşmaya çalışırlar.

Yaklaşık 106 milyon yıldır yeryüzünde oldukları tahmin edilen Caretta-Caretta’ların insanoğlunun yerleşme ve çoğalma kapasitesi yüzünden sayıları giderek azalmakta. Nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için Türkiye’de de koruma altında bulunan Caretta-Caretta’ların yumurtladıkları sahillerde özel önlemler alınmaktadır.Letoonia Golf Resort Belek’te bu önlemleri dikkatle alıp, uygulayan tesislerden bir tanesidir.

Ayrıntılı Bilgi İçin > http://tr.wikipedia.org/wiki/Caretta_caretta

Belek’e 10km. mesafede ayrıca bir "Kuş Cenneti" olarak da bilinen Boğazkent’e bir keşif gezisinde bulunabilirsiniz. 207 kuş türünün tespit edildiği Kuş Cenneti'nde bulunan kuşlardan 38'i yaz ziyaretçisi, 70'i transit, 60'ı da kış ziyaretçisidir.

Ayrıca Belek Turizm Merkezinde birçoğu Letoonia Golf Resort peyzajı içerisinde de bulunan 574 bitki, 29 endemik (sadece Türkiye'de bulunan) bitki, 1 adet relik endemik (dünyada sadece Belek'te bulunan) Serik Armudu (Pyrus serikensis) bulunur. Kuş türleri için güvenli olan Belek bölgesinde belirlenmiş 109 kuş türü bulunmaktadır.

Teşekkürler! İsteğiniz başarıyla alındı!
Bir sorun oluştu! Lütfen geçerli bir email adresi girin!